Májová reportáž OBNOVENÁ MÁJOVÁ TRADICE – Jirny 2016

28.05.2016 14:00

Vážení čtenáři, nabízíme vám žhavou obrazovou reportáž z májové slavnosti. Slovem vás provází
jako obvykle hlavní postava májů - „Kecal“ (autentický text).

1 Přivítání u památné lípy

Vážení sousedé a sousedky, svobodná obecní chaso, velevážení přespolní, ale i domácí. Vítám Vás tady u naší památné lípy na obnovené Májové slavnosti. Zvláště vítám naše mládence a panny, pokud se ještě najdou, vítám i slaměné vdovy a vdovce a hlavně vítám všechny, kteří neváhali vylézt kopec z našich bratrských obcí Nových Jiren, Šestajovic, Houroušan či Horoušánek. Vždyť tito velmi riskovali, když okolo hřbitova mašírovali, aby se dnešní slavnosti účastniti mohli a na vlastní oči ten zázrak oživení staré tradice shlédli.

  

Májová slavnosti, vítej opět v naší obci. Buď tu s námi navždy. Rozezpívej a roztanči každého, kdo je srdce vlídného! Dnes tu vládne náš májový král! Svou přítomností dnešní průvod obdaroval. Ať žije král! ...tancujeme a jdeme dál…

 

2 Setkání u obecního rybníka

V obci máme všeobecnou pohodu, školu, kostel, i hospodu. Je to hospoda nová a paní hostinská se před námi neschová. Švarná je a milá také, pohostinnost z ní jen kane. Dobrý den Vám vinšujeme, my vás dneska vytančíme. Ale vy nám za to něco dejte. Proslov paní hospodské (z proslovu se toho moc nedochovalo) :-). Děkujeme za ta slova. Toť hostinská naše nová! Hospodo nalej a muziko ty hrej. Ať žije král! ...zatancujeme a půdeme dál…

 

3 Základní škola v Jirnech podporuje tradice

V obci máme školu starou, rodáky a předky známou. Také paní ředitelka Kudrnová. To je ale silná žena. Je to paní velmi rázná, její slova však nejsou prázdná. Je to člověk velmi dobrý, ať nám také svůj vinš poví… Paní ředitelko prosím…

Proslov paní ředitelky o historii a slavných jménech zdejší školy…

Děkujeme za ta slova. Toť paní ředitelka Kudrnová! Chaso zpívej, muziko ty hrej. Ať žije král! ...zatancujeme a půdeme dál…

 

4 Dramatický akt - Svolení starosty s večerní zábavou…

Vážení a milí, vydržte ještě chvíli, než starosta se objeví, zdali se objeví, a souhlas s konáním májové slavnosti a dnešní večerní zábavou ráčiti projeví. (…čekání na starostu, dráb jde pro něj na radnici)

Hlasem jako zvon, se srdcem ze zlata, starostova kštice bílým vlasem bohatá, ráčiti nám udělí milost, že dnes všichni máme míti radost.

Starosto, táži se vás, souhlasíte dobrovolně a neodvolatelně s obnovením tradice Májí a s dnešní večerní májovou zábavou?

Starosta řekl ANO

Dobrá tedy souhlasíte, také vy tradici zachráníte. Starosto, listinu vám žádnou nedáváme, za ten souhlas vám ale všichni zatleskáme. Slavnostní přípitek

Starosto, děkujeme převelice. Pojďte s námi i vy dál, navštívit náš velký bál a kulturní dění v této obci podporujte spravedlivě jako moudrý král. Bezprašné cesty i chodníky nové, hlavně že kulturák opraven bude. Divadlo, koncert ba i pantomima, tohle všechno naší obec přec zajímá.

A nyní v čele s králem Májí, honem rychle do ústraní, směrem k naší velké máji.

Ulice tato hlavní - dopravně je v obléhání. Děkujeme policii za osobní nasazení, za pomoc a ochránění. Ať žije král! ...pryč z Brandýské honem dál…

 

5 Přivítání májového průvodu u máje v parku

Sousedé, sousedky, svobodná chaso, vítám Vás z celého srdce ještě jednou zde na májových oslavách. Vy, co jste nepřišli průvodem s námi, ale dostavili se pěšky, koňmo v kočáře, hasičským vozem, veteránem, na kole, či koloběžce. Jsem velmi rád za váš velký zájem o dění v obci.

A že je tu dnes hluk a veselí, za to mohou dvě kapely. Nyní tu bude hrát Morava, ta s českým srdcem vždy zamává. (zajuchání muziky, fanfára)

Vy starší ale neremcejte. Však nebyli jste nikdy lepší, než je dnešní omladina, vždyť je vaším pokolením, připusťte to s dovolením. Proto nezáviďte, radujte se také, hlasitě se smějte a důvody nesváru v sobě hledejte. Všichni, co ještě neviděli naší máj, žasněte nad její krásou. Prohlédněte naše silné krásné koně, povozte se, zatančete a popijte. O čtvrté si na Staročeskou besedu počkejte. Je to tanec májový a na dnešní den jako dělaný. Na závěr našeho setkání bude bitva a utkání. Strhne se tu dražba máje, kdo jí získá, není na mě. Ať žije král! ...vy se bavte a muziko ty hraj…

 

6 16.00 Beseda

Páni, dámy, Beseda začíná, páni dámy Beseda je. Přivítejme naše úžasné sousedy z obce Záryby, protože kdyby nebyli, moc by nám tu chyběli.  Ať žije král! ...Ať žijí Záryby. Jejich Staročeská Beseda je totiž bez chyby!

Besedu jsme ještě stihli u máje, ale díky přicházející bouřce jsme se museli přesunout o něco dříve do nedalekého hostince.

 

7 Dražení máje v hostinci U Antošů

Ještě jednou velké díky, co dnes vůbec ještě chtíti, nežli májku vydražiti. Dámy a pánové, lidé dobré vůle, podpořte nás dražbou touhle. Májka je to výstavní a krásné dřevo bude z ní. Dražba tedy začala. Pět stovek je jen začátek, přihazujte padesátek. Ruku zvedne každý ten, kdo chce zvýšit příhozem. Buď to řekne rovnou částku, nebo beze slov zvedá o padesátku. Přistupte blíže, přistupte blíže, tato úžasná máj se nabízí po pěti stovkách …Kdo dá více, kdo dá více, vždyť nechceme po vás statisíce. Gratulace veliká, májka mění vlastníka.

Dražby jedinečné májky obnovené májové tradice se zúčastnilo mnoho zájemců. Dokonce i jeden anonymní dražitel na telefonu. Májku však po napínavém a nervy drásajícím boji nakonec úspěšně vydražil pan Michal Kříž. Těžko ale říci, kdo z pánu byl přesvědčivější. Zda „Kecal“ nebo pan Kříž :-).

 

8 Poděkování

Milí hosté, dámy, páni. My jsme rádi, že byli jste tu s námi. Tradice je obnovena a zábava starostou povolena. Než zas kousek popojdeme a U Antošů popijeme, sluší se díky říci všem, co pomohli stvořit tento den. Už jen tak stručně bez rýmu - poděkuji každému.

Děkujeme našim jirenským spolkům, děkujeme všem zapáleným lidem, děkujeme našim oběma školám, oběma našim hospodám, děkujeme spřáteleným Jirenským a Novojirenským hasičům. Děkujeme obci Záryby za besedu. Děkujeme rychtářovi baráčníků panu Holerovi. S veterány přijel pan Joch z Nových Jiren, s koňmi přijely paní Kašparová z Mukařova a paní Sklenská ze Semic, děkujeme folklornímu souboru Mateník a jejich muzice Fidlovačka, děkujeme muzice „A JE TO“, děkujeme řeznictví Marešovi ze Šestajovic, panu Bláhovi za ozvučení a v neposlední řadě děkujeme všem lidem dobré vůle.

Milá chaso obecní, sousedé, k Antošům nás nyní průvod zavede. Dnešní zábavě zdar a muziko ty hraj. Ať žije král!!!

___________________________________________________________________________________________________

V roli Kecala: Stanislav Lehký, herec a člen Městských divadel Pražských

Májovou slavnost připravili: Sdružení Otevřených Srdcí, z.s., TJ Sokol Jirny, z.s., Junák - Svaz skautů a skautek ČR, Jirny Living, ZŠ a MŠ Jirny a Stanislav Lehký v rámci projektu 4 múzy

Na slavnosti se dále podíleli: Starosta obce Stanislav Skořepa, SDH Nové Jirny, SDH Jirny, Jan Bláha, Pavel Joch, Hostinec U Antošů, Beer Club 53, Řeznictví Marešovi, manželé Sklenští ze Semic, Vladimíra Kašparová z Mukařova, muzika A je to!, muzika Fidlovačka a mnoho dalších lidí s dobrým srdcem. Všem velmi děkujeme!