BALADA Z HADRŮ - Voskovec, Werich, Ježek

18.02.2017 19:00

Divadlo Pod Petřínem, Modrá synkopa, režie Bohumil Gondík

Fotoreportáž z divadelního představení v Kulturním domě v Jirnech

Po velmi dlouhé době se opět v Jinech uskutečnilo divadelní představení. Dnes již klasické dílo "Balada z hadrů" autorů Voskovce, Wericha a Ježka předvedlo Divadlo pod Petřínem se svým osobitým nadšením ochotnického divadelního spolku. Hudebně doprovodila formace Modrá synkopa.

Shlédli jsme nejenom životní příběh Františka Villona, jako člověka, básníka, milovníka, filosofa a buřiče, ale společně s písničkami Osvobozeného divadla a s vtipnými vstupy herců na forbíně jsme si připomněli staré moudré životní pravdy, které byly platné nejen za dob Villona, Shakespeara či Wericha, ale jsou bohužel aktuální i dnes. O tom, že hloupost a ne moudrost vládne světu, že moc a peníze jsou vždy člověku blíže než svoboda a spravedlnost. Že korupce a majetkové machinace mocných budou obyčejného člověka stále tížit, dokud se neujme svých zbraní z největších, kterými jsou a vždy budou -  humor, moudrost a nadhled.

Život nezná čas a je vždy spravedlivý. Největší zloděj je však sám okraden, jak to bylo i v případě purkmystra města Paříže. „Dám vás všechny zavřít! Uzavřete sál! Nařídím přísné šetření. V jakých to dobách žijeme, když ani ve spravedlivém spánku si člověk není jist. Promiňte, já vím, že z vás to nikdo nebyl. Ale chápejte odpor poctivce nad takovým činem. Já léta zlaťák ke zlaťáku střádal, v úřadě se plahočil a ponižoval, jen abych měl pocit jistoty. Já své jméno dával v šanc, já svůj charakter zapíral, za peníze lidi zavíral, za peníze křivě svědčil, daně odpisoval, závěti padělal, i na sirotčí peníze jsem sáhl. A těch starostí a té práce, aby můj štít zůstal čistý. A teď příjde zloděj, sprostý lump a vezme mi to, co jsem našetřil, ukradne mi moje peníze, moje všecko…“.

Život s námi v kostky hraje. A ne vždy hází ten, kdo na řadě je.  „…..To byl tedy hod. To byl ale hod! …Takový hod už nehodí. Jó, to byl ale hod! …..To byl docela boží hod…..Ale neplatí! …..Ten, kdo vyhrál, hází. Přece ten, kdo vyhrál, hází. Kdo vyhrál, hází, říkám!…… Málo…, to neplatí. To je málo! …..Starší hází!…..Povídám starší hází, protože, kdyby starší neměl házet, nemělo by smysl stárnout…..Zase málo, hází ten, kdo je mladší ……Mladší hází, starej je vůl.."

Sdružení Otevřených Srdcí děkuje účinkujícím za krásný zážitek, všem svým členům a dobrovolníkům z řad jiných spolků za pomoc s přípravou sálu a především Vám všem divákům, kteří svou účastí podporujete kulturní dění v Jirnech!

Martin Zuran

*****

Divadelní hra od Jana Wericha a Jiřího Voskovce k oslavě Francoise Villona, odehrávající se v Paříži roku 1455. Alegorie na politickou situaci a nástup fašismu, nezaměstnanost, vzestup kapitalismu, velké třídní rozdíly. Text je proložen písněmi, jejichž základem jsou Villonovy verše. Tyto písně jsou velmi známé, dá se říci, že zlidověly.

Leták ke stažení zde>>>